REPEATER SIMPLEX – Papuga na 27.400Mhz FM

Podczas naszych spotkań na radiu narodził się pomysł na zrobienie i zainstalowanie Repeatera na jednej z naszych lokalnych górek w celu nawiązywania dalszych łączności i oderwania trochę kolegów z tej jakże nieciekawej 19-stki.

Repeater zaczęliśmy składać od układu Papugi czyli sterownika, który to nagrywa wypowiedź i sam przełącza radiotelefon w tryb nadawania. Udało nam się dostać już gotowy, złożony układ tylko musieliśmy w nim zrobić kilka modyfikacji, które pozwoliły uzyskać prawidłową modulacje i wyeliminować wzbudzenia się radiotelefonu.
Radiotelefon CB współpracujący z Papugą to S Mini, nadaje z regulaminową mocą 4W. Antena użyta do projektu to włoska 1/2 fali. Do zasilania Repeatera użyto dwóch akumulatorów żelowych 12V o pojemności 12Ah każdy, połączonych równolegle. Pozwala to na pracę Repeatera przez około 72 godziny.
Taki zestaw nadawczy został zainstalowany na Górze Małe Glinne 980m npm.
Repeater będzie nadawał z tego miejsca przez okres letnio-jesienny do momentu kiedy aura pozwoli na wymianę akumulatorów. W okresie zimowym planujemy przenieść Repeater do schroniska Rysianka .

Częstotliwość na której działa Repeater to 27.400Mhz FM inaczej 40CH podstawowej czterdziestki CB Radio. Należy przez co najmniej 2 sec. coś nadawać, a następnie sami usłyszymy się w swoim radiotelefonie. Pojemność PAPUGI to max. 60 sec, więc prosimy o krótkie relacje wówczas cała transmisja zostanie odtworzona. Repeter co 30 minut sam od siebie daje znać o sobie krótkim ROGER BEEPEM.

Zapraszamy na testy 73 !
Pozdrawiamy SQ9MYZ, SQ9RIG

Dla zainteresowanych linki do materiałów na temat projektu repeatera:

http://www.rivakka.net/ptarkia1/repeater.htm

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1495036.html

Zakup transceiver’a klubowego

Podczas spotkania klubowego, które odbyło się w czwartek  26.07.12 został zakupiony dzięki wsparciu członków naszego klubu transceiver  Yaesu FT-897D.
Radio zostało uruchomione dzięki wypożyczeniu zasilacza przez  Krzysztofa SQ9RIG oraz skrzynki antenowej przez Tadeusza SQ9CWQ. Pierwsze łączności zostały przeprowadzone przez Franciszka SP9FV. Wszystkim ofiarodawcom oraz osobom zaangażowanym w zakup radia pragniemy serdecznie podziękować i zaprosić do pracy na radiostacji klubowej.